Uitkomsten uitstroomonderzoek 2024

Uitkomsten uitstroomonderzoek 2024

Waarom stoppen mensen met hockey? En wat kunnen wij als KNHB en verenigingen doen om onze leden te behouden voor de hockeysport? Om hier inzicht in te krijgen heeft de KNHB een grootschalig uitstroomonderzoek gedaan. Hiervoor zijn alle gestopte hockeyers gevraagd om een online enquête in te vullen. De enquête is in de zomer van 2024 bijna 6000 keer ingevuld, door respondenten van 98% van alle hockeyclubs.

In de enquête vragen we ex-hockeyers waarom ze ooit zijn gaan hockeyen, waarom ze zich inmiddels uitgeschreven hebben en wat we hadden kunnen doen om ze te behouden voor de hockeysport. Daarnaast brengen we ex-hockeyers door middel van de vragenlijst op de hoogte van het flexibele hockeyaanbod, proberen we inzicht te krijgen in de vraag of ze het aanbod aantrekkelijk vinden, of ze zouden overwegen om hieraan deel te nemen en of ze denken ooit weer terug te keren op de hockeyvelden. Door middel van deze inzichten hopen we onze leden langer te kunnen behouden en zo als hockeysport te kunnen groeien.

Belangrijkste resultaten

De belangrijkste redenen waarom hockeyers hun lidmaatschap opzeggen zijn:

  1. Vanwege mijn team (25%)
  2. Omdat hockey te veel vrije tijd in beslag nam (18%)
  3. Omdat ik heb gekozen voor een andere sport/hobby (16%)

Ook redenen als ‘vanwege een blessure’ (15%) en ‘omdat ik het spelletje niet meer leuk vond’ (14%) worden relatief vaak genoemd als reden waarom hockeyers stoppen.

Wanneer respondenten aangaven te zijn gestopt vanwege hun team werden onderstaande redenen het meest genoemd:

  1. Ik vond mijn team niet leuk/had geen vrienden of vriendinnen in mijn team (42%)
  2. Mijn team viel uit elkaar (24%)
  3. Ik voelde me niet welkom in het team (22%)

Verschillen tussen geslacht en leeftijd

Wanneer we kijken naar de verschillen tussen geslacht en leeftijd, vallen een aantal zaken op. Zo zien we dat meisjes/vrouwen vaker ‘vanwege mijn team’ noemen als reden om te stoppen dan jongens/mannen. Jongens/mannen noemen juist weer vaker ‘omdat ik heb gekozen voor een andere sport’ als reden. Daarnaast stoppen meiden vaker ‘omdat ze te druk zijn met school’ of ‘omdat ze zijn begonnen met studeren’ dan jongens.

Voor wat betreft de verschillen tussen leeftijdscategorieën geldt dat kinderen in de jongste jeugdcategorie (tot 12 jaar) vooral aangeven dat ze zijn gestopt ‘omdat ze het spelletje niet meer leuk vonden’ (35% van de respondenten in deze leeftijdscategorie geeft dit als reden) en ‘omdat ze hebben gekozen voor een andere sport/hobby’ (31%). Voor jongeren in de jeugdcategorie (12 t/m 18 jaar) wordt de reden ‘vanwege mijn team’ verreweg het meest genoemd (36% van de respondenten in deze leeftijdscategorie geeft dit als reden om te stoppen). Bij de jong volwassenen zijn de redenen wat meer uiteenlopend, maar logischerwijs wordt de reden ‘omdat ik ben begonnen met studeren’ daar relatief vaak genoemd (17% van de respondenten). Voor volwassenen van 26 t/m 35 jaar blijkt de reden ‘omdat hockey te veel vrije tijd in beslag nam’ verreweg het meest genoemd te zijn (34% van de respondenten in deze leeftijdscategorie). In de oudere leeftijdsgroepen speelt de reden ‘vanwege een blessure’ logischerwijs een steeds grotere rol bij de overweging om te stoppen met hockeyen (in de leeftijdscategorie van 46 jaar en ouder geldt dit zelfs voor 38% van de respondenten).

Welke sport zijn ze gaan doen?

Naast de overwegingen om te stoppen hebben we respondenten ook gevraagd of ze een andere sport doen/zijn gaan doen nu ze gestopt zijn met hockeyen. Uit het onderzoek blijkt dat 28% van de gestopte hockeyers naar de sportschool/fitness gaat. Daarnaast worden ook hardlopen en tennis vaak genoemd als alternatieve sporten. Wat hierin opvalt is dat vooral individuele en flexibele sporten populair zijn bij ex-hockeyers. 19% van de ex-hockeyers is geen andere sport gaan doen.

Flexibel hockeyaanbod

Tenslotte blijkt uit het onderzoek dat 46% van de respondenten het flexibel hockeyaanbod aanbod aantrekkelijk of zelfs zeer aantrekkelijk vindt en 35% van de respondenten geeft daarnaast aan zeker of waarschijnlijk te overwegen om deel te nemen aan flexibel hockeyaanbod. Tenslotte geeft 46% van de respondenten aan waarschijnlijk of zeer waarschijnlijk ooit weer terug te keren op de hockeyvelden. Er zit dus potentie bij de ex-hockeyers, wat nogmaals het belang onderstreept van inzicht in deze doelgroep.

Ben je benieuwd naar de volledige samenvatting en een factsheet met de belangrijkste resultaten van het onderzoek? Je vindt ze hieronder.

Vragen

Heb je vragen over dit onderzoek of wil je graag de uitgebreide resultaten ontvangen? Neem dan contact op met Sascha van den Wall Bake (Projectcoördinator Kennis & Onderzoek): sascha.bake@knhb.nl.

Deel deze pagina